Seo Makale ve Seo Çalışması

TEKNOERS SEO Kriterleri Sitenizi Aramalarda İlk Sıralara Taşıyor.

Arama motorlarından ilk olarak Google tarafından başlatılan bu uygulama SEO optimizasyonu veya Seo kriterleri olarak adlandırılıyor. Bu uygulama ile arama motorları kendisi üzerinden bağlanan kullanıcı ile kaliteli içerik sunan web sitesini buluşturma amacını taşıyor. SEO kavramı geliştirilmeden önce internet kullanıcıları hangi siteye giderlerse gitsinler aynı makale veya resim ile karşılaşıyordu. Üstelik iyi niyetli olmayan web siteleri alakasız bir şekilde arama motorlarından ziyaretçi alabilmek için bu kopya içerikleri yayınlayıp internet kullanıcılarının mağduriyet yaşamasına sebep oluyordu. İşte bu noktada geliştirilen ve filtreleme görevini yerine getiren optimizasyon kısa zamanda YANDEX, MSN, YAHOO olmak üzere yaklaşık 80 arama motoru tarafından kullanılmaya başlandı. Dolayısıyla hiçbir emek sarf etmeden oluşturulan kopya içerikler özel algoritma programları ile belirlenerek arama sayfalarının en sonlarına atılmıştır. Özgün içerik oluşturan yani emek ve gayret sarf eden web siteleri ise ilk olarak kullanıcıların önüne getirilerek kullancılar bu sitelere yönlendirilmiştir. Buda özgün içerik ve lisanslı HTML şablonu kullanan web sitelerinin ziyaretçi trafiklerinin hızla artmasına neden olduğundan ciddi kuruluşlara ait kurumsal web tasarımlarına sahip siteler hemen bu kriterleri yerine getirmeye başlamışlardır. Halen çeşitli geliştiriciler vasıtasıyla güncellenen SEO kavramı web siteleri için hayati bir konudur.  Dolayısıyla sitenizin Seo kriterlerine uygun siteniz her zaman doğal ziyaretçi akışı alacaktır. Yani kullandığınız tüm scriptlerin veya temaların lisanslı olmasına dikkat etmek durumundasınız. Unutmamanız gereken diğer konu ise SEO kriterleri çerçevesinde hazırlanan resim, video ve makalelerinizdir.

Dikkat Etmeniz Gereken Makale, Resim Ve Videolarınızın Özgünlüğüdür.

Web siteniz bir defa en başından SEO uyumlu web sitesi olarak tasarımlanmalıdır. Öncelikle web sitenizin yükleneceği sayfanın yani şablon ve temanı lisanslı olması gerekir. Çünkü internetten ücretsiz olarak indirilen temalarda HTML kodları içerisinde o temaları oluşturanlar tarafından yazılmış gizli kodlar bulunabilir. Aynı tehlike web sitenize işlev kazandırmak için yapmış olduğunuz ücretsiz javaScript uygulamaları için de geçerlidir aynı şekilde gizli kodlarla kodlanmış bir script uygulaması içerisinde yazılımcılar tarafından gömülmüş gizli kodlar bulunabilmektedir. Bunun anlamı şudur web siteniz ana html şablonu içerisinde birtakım kişiler tarafından izleniyor veya bu kişilerin reklam kodları sayfanızda yayınlanıyor demektir. Html bilginizin olmadan bu yayınları fark edemezsiniz. Çünkü yayından kasıt web siteniz üzerinde açıkça paylaşım değildir. Bu gömülü gizli kodlar sizin yaptığınız her özgün yayını sanki kendileri yapmış gibi arama motorlarına indexlenmesini sağlarlar. Yani bir bakıma emeğinizi size fark ettirmeden çalmış olurlar. Ayrıca bu gizli kodların bulunduğu yazılımlar binlerce hatta belki milyonlarca kişi tarafından kullanıldıkları için warez olarak kabul edilerek siteniz sakıncalı siteler kategorisine alınmasına sebep olurlar.

İçeriklerinizin Özgünlüğü Kazancınızdır.

Hangi amaçlar doğrultusunda oluşturulsa oluşturulsun Web siteleri kendi özgün içeriklerinden meydana getirilmelidir. Sözgelimi sitenizde yayınlayacağınız makalelerin tamamen kendiniz tarafından Seo kriterleri çerçevesinde yazılması gerekiyor. Hiçbir şekilde kopya edilmeden araştırarak bizzat kendiniz tarafından anahtar kelimelerle yazılması ve okuyucunun bilgisine sunulması gerekiyor. Tabii bir web sitesinde sadece özgün SEO uyumlu makale kullanarak başarı yakalanamaz. Yine aynı şekilde tarafınızdan oluşturulmuş resim veya videoların özgün çekimlerlerden makalelerinizin bir bütünlük ve uyum içinde olmalıdır. Genel olarak web sitenizde ne HTML şablonunuz ne Scriptleriniz ne de içerikleriniz kopya olmamalıdır. Daha  önce hiç yayınlanmamış içerikler kullanmanız gerekecek ki buda emek, çaba ve sabırla olur. Kurumsal anlamda ticaret yapmayı hedefleyen potansiyel web site sahiplerinin bu önemli kuralları uygulamaları profesyonel bir web tasarımı ile gerçekleşebilir. Bunun dışında web dünyasında var olmak mümkün değildir.

Teknoers Bilişim Web Tasarım Hizmetleri

İlhan ERSÖZ
 

X